Держава захистила інтереси вітчизняного бізнесу.
Сьогодні управління Житомирською фабрикою ласощів здійснюють законні власники.
Колишній власник ТДВ "ЖЛ", яке було незаконно створене Ігорем Бойко шляхом злиття кондитерської фабрики «Житомирські ласощі» із своїм підконтрольним ТОВ "Будстайл-ХХІ", яке не вело жодної господарської діяльності, програв у Міжнародному арбітражному суді. Адміністративне забезпечення розгляду справи здійснювала Постійна палата третейського суду в Гаазі, Королівство Нідерланди (Ігор Бойко проти держави Україна, справа № 2017-23). Високоповажний арбітражний трибунал встановив, що Ігор Бойко не зміг довести ані законність набуття інвестицій, ані факт порушення Україною Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій. За результатами розгляду справи позовні вимоги на загальну суму 100 мільйонів доларів США були відхилені в повному обсязі.
Передісторія конфлікту.
Закрите акціонерне товариство "Житомирські ласощі" до 2010 року входило до п'ятірки найбільших виробників кондитерської продукції в Україні, відзначалось найвищими рейтингами щодо якості продукції, та широкий асортимент якого був знаним для більш ніж 30 країн за кордоном.
Проблеми почалися в 2010-х роках, коли фабрика, яка тривалий час перебувала під управлінням Ігоря Бойка, потрапила у центр корпоративного спору. Українські суди визнали, що І. Бойко не мав законного права на володіння фабрикою, захопив активи товариства у рейдерський спосіб.
Наслідком цього стало повернення активів до акціонерів ЗАТ «Житомирські ласощі», яких І. Бойко незаконно позбавив корпоративних прав шляхом створення нового підприємства ТДВ «ЖЛ», на яке переписав майно ЗАТ «Житомирські ласощі». Ігор Бойко, не погоджуюсь з такими рішеннями українського правосуддя, звинуватив державу у незаконній експропріації та порушенні норм міжнародного права.
Позиція України.
Міністерство юстиції України надало докази, що дії влади не виходили за рамки національного законодавства та міжнародних угод. Представники держави наголосили, що судові рішення щодо кондитерської фабрики «Житомирські ласощі» мали законну підставу, а втрати І.Бойка були спричинені його власними незаконними діями у веденні бізнесу.
Судові рішення.
Протягом 2011 – 2015 років ЗАТ "Житомирські ласощі" припинило своє існування внаслідок протиправних дій Ігоря Бойка.
За цей час акціонери захищали свої права в судових та правоохоронних органах, наслідком чого стало відновлення з кінця 2015 року діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі", повне відновлення прав акціонерів, та повернення до традицій, яким фабрика слідувала з початку свого заснування.
Велику роль у відновленні роботи товариства та захисту його від рейдерства зіграв Голова Наглядової ради Сергій Тищенко.
У 2022 році українські суди підтвердили правомірність дій держави, а тепер міжнародний арбітраж погодився з цими висновками. Було вирішено, що компенсація І. Бойку не підлягає виплаті, адже його права не були порушені.
Міжнародний вплив.
Це рішення стало важливим для України у контексті захисту своїх інтересів на міжнародній арені. Очевидно, що держава може ефективно себе захищати в складних спорах, і створювати взаємовигідні умови для інвесторів.
Подальші наслідки.
Ця справа є важливим прецедентом у захисті державних інтересів в міжнародних судах.
Дане судове рішення остаточно завершує багаторічний юридичний спір навколо кондитерської фабрики «Житомирські ласощі». Структура власності є прозорою та базується на реальних інвестиціях та участі трудового колективу. Сьогодні бізнес продовжує функціонувати у воєнних умовах, зберігати робочі місця, та нести відповідальність за країну предметно підтримуючи її економіку.